Ellere Özgürlük Bellere Kuvvet Yahut Bel Çantası Reloaded

Ellere Özgürlük Bellere Kuvvet Yahut Bel Çantası Reloaded


Bir icadı iyileştirmek için yapılan güncellemeler bazen başka bir icadın doğuşuna neden olabiliyor. İskoç eteklerinin cebi olmaması münasebetiyle bele takılan ve ‘sporran’ adı verilen harici keseler, farkında olmadan bel çantalarının primitive versiyonu olarak tarihe geçiyorlar. Aynı mantıkla Ortaçağ’da değerli eşyaları saklamaya yarayan bel torbaları da eteklerin fonksiyon eksikliğine yapılmış yamalardı fakat işin özünde onların hepsi yıllar sonra değerlenecek bir akımın ilk öncüleriydi. Nihayetinde Ortaçağ kapanmış ve pantolonlar her yere yayılmış olsa da 1960’larda Avustralyalı bir üretici geçmişten aldığı esinle ilk modern bel çantasını üreterek piyasaya sürdü. Artık bu noktadan sonra bel çantaları bir etek cebi olmanın ötesinde başlı başına bir moda aksesuarı olarak kullanılacaktı.

Çanta o kadar işlevliydi ki bir grubun tekelinde kalmayarak, birbirinden oldukça farklı kitleler tarafından kullanılmaya başlandı. 80’lerin Avrupa’sında, 90’ların Türkiye’sinde bir parkta bel çantası ile kuşlara yem atan yaşlı bir emekliye de kaykayıyla akrobatik hareketler yapan bir gence de rastlamak mümkündü. Kelimenin tam anlamıyla o dönemde deriden denime, büyükten küçüğe her formda kullanıldı ve 90’ların unutulmaz insana yük olmadan yük taşıyan simgelerinden biri oldu. Fakat orta yaş üstü beylerin çantayı fazla sahiplenip yazları onu bir römork gibi kullanması ile soğuma dönemi başladı ve çantalar ortadan kayboldu.

Fakat orta yaş üstü beylerin bel çantasını fazla sahiplenip yazları onu bir römork gibi kullanması ile soğuma dönemi başladı ve çantalar ortadan kayboldu.

“Bazı orta yaş üstü amcalar bu kullanışlı aksesuarı beyaz spor ayakkabı ve “gavurun” beyzbol kep dediği spor şapka ile kombine ederler (şapkanın üstünde tercihen titanic veya cipso yazabilir) Şah olan bünyeler şahbaz olur, ay gibi parlarlar sokakta…” - 2006, Ekşi Sözlük- Bel çantası başlığı

“Aşırı hoşuma giden ve orada burada güzel bir modelini aradığım çanta türü. Şimdilik kartvizitten çok az büyük ve telefonun sığmadığı kırmızı renk bir model buldum. Gözüm hep çantacılarda, bulan eden yeşillendirsin hanım kızlardan...” - 2018, Ekşi Sözlük- Bel çantası başlığı

Aynı başlık altında farklı tarihlere ait 2 Ekşi Sözlük yorumu, bel çantalarına olan bakış açısında yaşanan değişimin en bariz göstergesi. 2017 yılında bambaşka bir hava ile geri dönen çantalar artık bildiğimizden çok farklılar.

Trendin etkisiyle ortaya çıkan yeni jenerasyon bel çantaları bazen atalarının formundayken bazen yepyeni yorumları ile sokak stillerinde hayat buluyor. Her tarza reformist bir bakış açısı kazandıran bu çantalar ile bir süre daha eller serbest olacak gibi görünüyor.

Orijinal görünümüne sadık retro bel çantaları, ait oldukları yere takılabildikleri gibi omuzda çapraz olarak da kullanılabiliyor. Bu çantalar; mom jeanlerin, baskılı tişörtlerin ve küçük camlı güneş gözlüklerinin olduğu 80’lerden esinlenen retro görünümlere puzzle’ın eksik parçası gibi uyum sağlıyor.

Son yıllarda bel çantaları sadece sportif silüetleri değil oldukça klasik tarzları tamamlamak için dahi kullanılıyorlar. Yükselişini önümüzdeki sezonlarda da sürdürecek olan blazerların bellerine takılan çantalar, bir kemer vazifesi görürken aynı zamanda işlevsel bir “hands-free” konforu sağlıyor. Bu kullanımda dikkati çeken ilk şey çantaların vücuttaki yerinin yükselişi oluyor. Geçmişte adı her ne kadar bel çantası olsa da karnın alt tarafında gevşek bir şekilde aşağıya sarkan çantalar artık bel oyuntusu hizasında sıkı bir şekilde vücudu sarıyor. Böylece ceketin ciddi duruşuna getirilen yenilikçi yaklaşım genel görünümde uyumlu bir tezatlık oluşturuyor.

Burberry, Fendi, Chanel

Reenkarnasyon niteliğinde bir geri dönüş gerçekleştiren bel çantalarının sokakta etkisi ne kadar devam eder bilinmez ama 2019 İlkbahar/Yaz koleksiyonları, podyumlarda bir süre daha var olacağını söylüyor. Hareketi kısıtlayan geleneksel çantalardan sıkılanlar, bu sezon gardıroplarında bel çantalarına yer açabilirler. Zaman #ellereözgürlük #bellerekuvvet zamanı!

 

 

Ellere Özgürlük Bellere Kuvvet Ya Da Bel Çantası Reloaded
Ellere Özgürlük Bellere Kuvvet Ya Da Bel Çantası Reloaded
Ellere Özgürlük Bellere Kuvvet Ya Da Bel Çantası Reloaded
Ellere Özgürlük Bellere Kuvvet Ya Da Bel Çantası Reloaded
Ellere Özgürlük Bellere Kuvvet Ya Da Bel Çantası Reloaded
Ellere Özgürlük Bellere Kuvvet Ya Da Bel Çantası Reloaded

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.