İstanbul'un Sevdiğimiz Eskici Butikleri

İstanbul'un Sevdiğimiz Eskici Butikleri


 

Yeniye ve son çıkana gösterilen rağbet karşısında kim durabilir ki? Bu haliyle sorulduğunda yeni sezon levhalarının daima kazanan olacağı bir rekabetten ibaret gibi duruyor bütün alışverişler. Oysa yeni gelenin bir öncekinden daha iyi olacağı beklentisi aşılamayan bir önyargı gibi. Yani etiketlerin ya da süslü vitrinlerin ötesinde; giyinmenin bir başka galibi de eskiye gitmek. Tecrübeleri ve hissettirdikleri ile eskinin çekimine girmiş olanların buradaki adresi ise vintage butikleri.

 

Vintage geçmişte kullanılan, belirli bir dönemi anımsatan ve şu anda popüler olmayan her tür eşyaya karşılık kullanılabilir. Onu, tüm eskimişliğine rağmen cazip kılan şeyi; eşyanın ruhu olmasıyla ya da yeni kokusunun her durumda iştah kabartmamasıyla anlamlandırabiliriz. Görünen o ki bu bahiste bolca anı, bir ölçek toz ve eser miktarda özlemle karşılaşacağız.

Bir kere satın almış olanların müdavimi haline geldiği; henüz elini hiç sürmemiş olanların yargılayan gözlerle baktığı bir mecra vintage hadisesi. İşin esasında onların gücü her ne kadar yaygın olmasalar bile sosyal medya hesaplarındaki gönderi bildirimlerini açtıracak, bir çift eldiven için şehirler arası yol aldıracak büyüklükte. Bu, içine düşüldüğü vakit; şimdiki zamanın içinden kaçmak için gölgesine sığınılan bir pelerin misyonu yüklüyor giysilere. Zaman makinesine minnetsiz, mekanda sabit kalarak yapılan bir takvim revizesi bahsettiğimiz. Buyurunuz.

 

Sentetik Sezar 

 

 

Bu konuda işi bilen bir kişiden tavsiye istediğinizde belki de ilk duyacağınız isim Sentetik Sezar olacaktır. 3 şubesi, online alışveriş sitesi ve Instagram satışları ile onu klasik bir perakendeciden ayıran tek şey satılan giysilerdeki yaşanmışlıklar. Derya Gültekin ve Yılmaz Ordukaya’nın ortak girişimi ile kurulan butik, ismini “Sakin” adlı müzik grubunun aynı isimli parçasından alıyor. Hışırtılı eşofman üstlerinden, Kızılderili desenli bomber ceketlere, renkli cat eye gözlüklerden yeni retro takılara kadar pek çok ürüne bu dükkandan ulaşmak mümkün.

İnternet Adresi: https://www.sentetiksezar.com

Instagram: @sentetiksezartaksim / @sentetiksezarkadiköy / @sentetiksezarbahariye

Mağaza Adresleri

Osmanağa Mah. Süleymanpaşa Sok. No:16/A Kadıköy/İSTANBUL         

Moda Cad. Leylek Sok. No:20/B Kadıköy/İSTANBUL

Cihangir Mah. Pürtelaş Sok. No:1/A Taksim/İSTANBUL

 

Nillush Vintage

 

 

Nilüfer Tercanlı tarafından Mart 2017’de kurulan “Nillush Vintage”, kurucusunun kişisel stilini yansıttığı ve kendi koleksiyonunu satışa çıkardığı özel bir dükkan. Koleksiyonda, 1920-1990 dönemini kapsayan, çocuk hariç her yaş grubuna ve bedene uygun kıyafet ve aksesuarlar yer alıyor. Ürünlerin çoğu terzi dikimi olsa da yurtdışı markalardan Chanel, Celine, Elegance Paris, Armani, Vertigo Paris, Max Mara, Alexander Wang, Vivienne Westwood, Dior gibi markaların ürünleri, Türk markalardan ise Vakko, Netay, Neyir, Vepa, Yıldırım Mayruk, Velka, kişiye özel gömlek tasarımcılarından Yusuf Ünlü, İbrahim, Kırgözler, gibi döneme damgasını vuran tekstil devlerinin ürünlerini bulmak mümkün. Yaklaşık 500 parçadan oluşan koleksiyon, her gün eklenen kıyafetlerle sürekli güncelleniyor. Aynı zamanda ürünlerin tiyatral sunuluşu ve bir dükkan konseptinden çok müze gibi her giysiye sanat eseri gözüyle bakılması mağazayı emsallerinden ayırıyor.

İnternet Adresi: http://nillushvintage.com

Instagram: @nillushvintage

Mağaza Adresi: Av. Süreyya Sokak, Doray Apt. No:3/3 Teşvikiye, 34365 Şişli

 

 

 

 

Madam Mare 

 

 

90’lar ve 2000’lere ait sevilen parçaların bulunabileceği Madam Mare, uygun fiyatları ve yaptığı indirim günleri ile tanınıyor. Her şeyin 10 – 50 TL arasında değiştiği bugünleri yakalamak için müdavimleri günler öncesinden planlamalar yapıyor. Küçük bir dükkanda sıcak bir ortama sahip Madam Mare’nin online alışveriş sitesi de mevcut.

İnternet Adresi: https://www.madammare.com

Instagram: @madammarevintage

Mağaza Adresi: Cihangir Mahallesi, Kazancı Yokuşu, No 26/A Beyoğlu

 

By Retro 

 

 

Vintage kıyafetleri merak edip hiçbir şey almasa bile askılar arasında gezinmek isteyenleri alıkoyan en büyük faktör kuşkusuz satıcıların bu duruma ne diyeceği? Ama eğer By Retro’daysanız bu konuda rahat olabilirsiniz. Dönem dizilerinin vazgeçilmezi olan dükkanda kıyafetleri deneyerek zamandan zamana atlayabilir ve dükkan sahiplerinin cana yakınlığı ile hoş vakit geçirebilirsiniz. Son günlerde ürünlerin bakımsızlığından yakınanlar olsa da geniş ürün yelpazesi ile kiralamak istediğiniz bir kostümü ya da aradığınız bir giysisi By Retro’da bulamamak pek de mümkün değil.

Instagram: @by_retro_istiklal

Mağaza Adresi: İstiklal Caddesi, Suriye Pasajı, No:166/C

 

Pied De Poul 

 

 

Adını bildiğimiz haliyle kaz ayağı deseninin Fransızca’sından alan mağaza, Şelale Gültekin’in anneannesinden kalan giysileri saklama macerasıyla doğuyor. İlk kurulduğu yıllarda eşsiz şapka koleksiyonuna sahip olan Pied de Poul şu anda 1940’lardan 1980’lere uzanan geniş ürün seçkisine ve Şelale Hanım’ın özel tasarımlarına ev sahipliği yapıyor. Mağaza koleksiyonu öyle ilgi çekici ki Wallpaper, New York Times ve Financial Times gazetelerinde hakkında çıkmış haber bile var.

Instagram: @Pieddepoulevintage

Mağaza Adresi: Faikpaşa Yokuşu, No:19/1, Çukurcuma, Beyoğlu

 

Mozk Vintage 

 

 

Üniversite eğitimi için gittiği İngiltere’de ikinci el kıyafetler giymeye başlayan ve böylece vintage merakını ortaya çıkaran Selda Bola Özkanlı tarafından kurulmuş bir mağaza Mozk Vintage. Onun burada yarattığı şey, kolay bulunamayacak, antika hükmünde ev eşyalarının da yer aldığı bir dünya. Fiyatların yukarıda tutulduğu ve koleksiyonerlerin hedef kitlesinde olan bu mağazada pek çok zevkli parçayla karşılaşmak mümkün.

İnternet Adresi: http://mozk.co.uk/vintage/

Instagram : @mozkistanbul

Mağaza Adresi: Cihangir Mahallesi, Çubukçu Çk 2/A, 34433 Beyoğlu/İstanbul

 

 

 

Büyük Annemin Sandığı

 

 

Moda’dan 90’lara ışınlayan bir dükkân “Büyük Annemin Sandığı”. Kadın erkek uygun fiyatlı vintage elbiseler retro dekorasyonuyla bu ufak dükkân içerisinde saklı. Gelinlik satışı dahi yapılan butikte ayın belirli günlerinde 20-30-50 TL’lik büyük indirimler yapılıyor. Bugünleri yakalayanlar için dükkan bulunmaz bir 2. el madeni.

İnternet Adresi: https://www.buyukanneminsandigi.com/erkek

Instagram: @buyukanneminsandigi

Mağaza Adresi: Caferağa Mahallesi, Şair Latifi Sk. 28b, 34710 Kadıköy/

 

My Pera 1960

 

 

İsmiyle müsemma bu dükkanda dünyaca ünlü markaların yalnızca 60’lar dönemine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda dükkanın sahibi Türkan Rodoplu kendi tasarımlarını da butiği üzerinden satışa çıkarıyor. 60’ları derinlemesine irdelemek isteyenler için My Pera bir zaman tüneli.

Mağaza Adresi: Altıpatlar Sokak, No: 2A Cihangir

 

Binbavul Vintage 

 

 

Burası yalnızca içinde kaybolacağınız bir vintage butiği değil, nostaljik Chevrolet'lerin yedek parça ikaz lambalarını da bulabileceğiniz sıra dışı bir eskici. Galata’yla özdeşleşmiş bu dükkân, sahibi Fehmi Bey’in anlatacağı anılar ile de ziyaret edilmeyi hak eden dükkanlar arasında.

Instagram: @binbavulvintage

Mağaza Adresi: Galipdede Cad. No: 66, Galata/İstanbul

 

Atölye Mariposa

 

 

Banu Önes ve Didem Arayıcı kardeşler, sinema işletmeciliği yapmış bir ailenin iki kızı. Çocukluk hatıralarında iz bırakan kostümler, onları vintage dükkan açmaya teşvik eden en önemli etken. İlk olarak 2007’de peri masalı konseptiyle Cihangir’de açılan mağaza, daha sonra Teşvikiye’ye taşındı ve buradaysa ilhamı ihtişamlı Hollywood yıldızları oldu. Nostaljik bir film sahnesini andıran mağaza dekorasyonu ile Atölye Mariposa’da 2013 yılından beri gelinlik satışı da yapılmakta. İnternet satışlarını tamamen bu işe ayıran kız kardeşlerin Mariposa’sı alternatif gelinlik arayışı içinde olanlar için bulunmaz fırsat.

İnternet Adresi: http://atolyemariposa.com

Instagram: https://www.instagram.com/atolyemariposa

Mağaza Adresi: Şimşirci Sokak No:11/A Cihangir İstanbul

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.