2021 İlkbahar/Yaz Koleksiyonlarında Umut Var Diyorlar

2021 İlkbahar/Yaz Koleksiyonlarında Umut Var Diyorlar


“Covid-19 pandemisi ile değişen ........” şeklinde başlayan bir cümle gördüyseniz, bilirsiniz ki o noktalı yere sonsuz sayıda şey getirilebilir.

 

Sayısız sektör, sonsuz eğilim, sınırsız düzende meydana gelen değişiklikler pek tabii modayı da etkiledi. Bu sene de her sene olduğu gibi tasarımcılar özel koleksiyonlarını özenle hazırladı fakat; onlardan ziyade asıl koleksiyonların nasıl tanıtılacağı merak konusu oldu. Geçen yıldan bu yana pek de zorlanmadan artık alıştığımız online koleksiyon tanıtımları, tasarımcıların markalarını lanse edecekleri alternatif bir evre halini aldı.  

 

Moda dünyası geride bıraktığımız yılın karamsarlığına ve belirsizliğine kafa tutarmışçasına renkli ve neşeli desenlerin hakim olduğu, enerji yükseltecek çizgilere yoğunlaşmış gibi duruyor.

 

Evde geçirilen sürenin bir hayli arttığı son bir yılda, modayla olan ilişkimiz hem özlem hem de merak içeriyor. Bu noktada evrenin zıtlıklarla kaim olma özelliği açılıyor. Rahat ve konfor aradığımız kıyafetler üzerimizde iken dolapta bize yavru kedi gibi bakan gece elbiseleri ve ince topuklu ayakkabıların imdat çağrısı ve özlemini en derinlerde hissediyoruz.

 

Markaların yaşananları göz önüne alarak 2021 ilkbahar- yaz koleksiyonlarında nasıl parçalara yer vereceği, maske olarak kafalarımıza neler geçirmeyi önereceği her birimiz için ayrı kişisel merak konusuydu ve açıklığa kavuştu. Geride bıraktığımız yılın karamsarlığına ve belirsizliğine kafa tutarmışçasına -sanki bu yıl da ondan farksızmışçasına- renkli ve neşeli desenlerin hakim olduğu, enerji yükselten tasarımlar bekliyor bizi bu yıl.

 

Vaktini ve ömrünü evde geçiren tüketici minimalleşip, sadeleşirken; baskılanan enerji ve hareket gözünü kıyafetlere dikmiş gibi. Özgürlüğüne, sosyal yaşamına ve yaşama sevincine tekrar ulaşmak isteyen moda severler bu bahar, umudunu tekstille kutlayacak gibi duruyor.

 

2021 İlkbahar/ Yaz koleksiyonlarında göze çarpan ilk şeyler; renkler, geometrik çizgiler, desenler ve tek parça elbiseler... Rahatlık ve “bakın yaşıyorum, gördünüz mü daha  henüz bitmedim sesi çıkaran” tek parça elbiseler bunu bize açıkça gösteriyor. Karpuz kollu eklentilerin pamuk şeker pembesi ile buluştuğu yeni koleksiyonlar, birbirinden büyük ve gösterişli aksesuar kullanımına da kucak açıyor. Podyumlarda çizgi, desen ve puantiyelerin hakimiyeti dünyaca ünlü markaların globalde ve yerelde yayınladığı koleksiyonlar ile bu renk cümbüşünü gözler önüne seriyor.

 

 

Miu Miu 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonunda geometrik çizgiler göze çarpıyor. Üzerinizde hem renk hem çizgi hem de spor salonu etkisi taşımayı vaad eden koleksiyon; diğer modaevlerinin tasarımlarında görülen farklı tonların bir araya gelişine ideal bir örnek.

 

Aslında bizi bekleyen renkli ve desenli 2021 yazı “Versace” gibi olacak desek yanılmış olmayız.

 

 

Versace ise hala bildiğimiz gibi. Aslında bizi bekleyen renkli ve desenli 2021 yazı “Versace” gibi olacak desek yanılmış olmayız. Çünkü o kadar renkli ve o kadar aksesuarla birleşmiş bir yaz olacak ki. Kırmızı, yeşil ve mavi tonlarının bir arada kullanıldığı desen ve püsküllerin eklendiği Versace 2021 İlkbahar- Yaz koleksiyonu, bu yazın özeti diyebiliriz; kırmızıdan maviye geçişe bir temenni niyetiyle.

 

 

Prada peki bu sırada ne yaptı? Prada, Prada çizgisinden ödün vermeyen tok ve sert hatları seçti. Bu sezon; pembe ve mor renklerin puantiyeler ve rugan kumaşlarla birleştiği Pradaca ya da Pradavari veyahut tam da Prada gibi bir koleksiyon hazırladı. Fakat koleksiyonda asıl öne çıkan şey, Prada’nın ince ve kısa topuklu ayakkabıları diyebiliz. Yani bu görsele kendinizi şimdiden hazırlasanız iyi edersiniz. Çünkü bu model bir anda Türkiye AVM vitrinlerine ve hızlı moda markalarının enteresan sezon çekimlerine gireceğe benziyor.

 

 

Chanel ise küresel pandemi neticesinde Amazon’da dahi etkilenmedik kelebek kalmamışken tarzını bozmamaya devam ediyor. Kırmızı, pembe tonlarının ağırlıklı olduğu 2021 İlkbahar Yaz koleksiyonunda işlemeli dantel yakalar, kabarık kollar, geometrik desenler ve vatkalı omuzlar yer alıyor. Renkler yine bir arada ve çok parlak. Ve sürprizlere çok da yer yok.

 

Moda endüstrisinin birbirini takip eden vagonlardan bir araya geldiği apaçık bir gerçek. Sayılı modaevinin belirlediği genel hatların sezon trendlerini belirlediği şaşılacak bir sır değil artık. Bu yüzden bahar aylarında birçok rengi üzerimizde taşımaya hazır olmak için ben Miu Miu kullanmıyorum demek bir bahane değil. Chanel tasarımına çok benzeyen farklı etiketlere bakarken, bu yazıyı ve sosyal mesafe kuralına uymayı unutmayın. Çünkü bu senenin tasarımlarını giyebilmek için cesaret, nakit ve vakitten ziyade özgürlüğe ihtiyaç var.

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.