Apartman Değil Gökdelen Topuğa Hazır Mısın?

Apartman Değil Gökdelen Topuğa Hazır Mısın?


 

“Ekonomi düştüğünde topuklar yükselir.” Biz demiyoruz Bata ayakkabı müzesi küratörü Elizabeth Semmelhack diyor. Yükselen platformlar, mali zorluklara karşı her zaman bir uyarı işareti olarak algılanır. Ekonomik bunalımların, topuklara çıkılan katlarla doğrudan bir ilişkisi varıdr.

 

1930'ların Büyük Buhranı, 1970'lerdeki petrol krizi ve 2000'lerin sonundaki büyük durgunluktan sonra topuk yükseklikleri gözle görülür şekilde arttı.

 

 

Ekonomik veriler düşüşteyse, biz dimdik durabiliriz ve görünüşe göre yine bunu yapacağız. Modanın, iç karartıcı dönemleri gösterişli tasarımlarla telafi/örtbas/tolere etmesi diyebiliriz. Seçin birini.

 

Ertelenen defileler, defalarca güncellenen takvimler derken oldukça farklı geçirdiğimiz 2021 moda haftaları sona erdi. Dijital defileleri, farklı atmosferde yapılan çekimleri takip ederken çoğumuz, ayakkabı fanatiği olmadıkça, kıyafetlerin kesimine, rengine ve materyaline dikkat kesiliriz; ayakkabılardan ziyade. Fakat bu sezonda ayakkabıları gözden kaçırmak gibi bir ihtimal yok; zira ayakkabılar gözden kaçacak gibi değil. Çünkü topuklar çok yüksek hatta o kadar yüksek ki bungee jumping ya da yükseklik korkusu esprileri yaptıracak denli yüksek. Çok.

 

 

Platformlar, insanları -bir miktar kısa insanları- daha uzun yapmak için tasarlandı iddiası, geçmişten bugüne çok yol kat etti. Artık herkes için, herkese uygun bu ayakkabılar, moda haftalarında adeta birer efekt gibi dururken neyse ki giyilebilir örnekleri sokak modasında karşımıza çıktı. Bot formu en aşina olduğumuz hallerinden. Platform botları görünmesin diye uzun paçalarla giymek, doksanların sonunda kalmışken şimdiler özellikle onları görünür kullanmanın zamanı. Aksi takdirde üst beden – bacak boyu oranında büyük bir yanılsama meydana gelebilir.

 

 

Tom Ford, Simone Rocha ve Erdem Moralioğlu da dahil olmak üzere tasarımcılar 2021 için ayakkabılarda ne istedikleri konusunda aynı fikre sahip görünüyorlar: sanat güneşimiz Zeki Müren’e yada 90’lar efsanesi Spice Girls'e layık platform ayakkabılar. Bu ayakkabılar, ince topuklu ayakkabılarla aynı yüksekliği sağlayan ancak daha fazla rahatlık sağlayan harika bir zemin. Çoraplarla eşleşmesi ise tam olarak 2021’in olayı. Gönül isterdi ki tüm gün 6 inçlik topukluların üzerinde tam da rahat olmanın yükseldiği zamanlarda salınalım, uzun boylu arkadaşlarımızla göz hizasında konuşalım ama şimdilik altlarını silip halı üzerinde gezmek tek seçenek.

 

 

Mary Janes, yıllar boyunca Chanel, Gucci, Prada ve Dior gibi birçok ünlü marka koleksiyonunda yer aldı. Bu onu zamanın ötesinde bir klasik yapmaya yetti. Bu ayakkabılar ister topuklu ister düz olarak çok yönlü bir seçenek. Son yıllarda sneakersların gölgesinde kalsa da bu yıl geri dönüşünü gerçekleştirdi. Mary janes'ınızı bir etekle veya yüksek belli düz kesim pantolonlarla eşleştirin ve retro havayı solumaya başlayın. Soludunuz mu? Oh!

 

 

Bütün ayakkabı türlerini etkisi altına alan platformlar terliklere de sirayet ediyor. Rakımı biraz daha düşürmek isterseniz terlik seçeneklerine bakabilirsiniz. Takunya çağrışımı yapanlarının yanında renkli ve düz olanları da var. Tüm tabanı kapladığından terliğin rahatlığına zeval vermeyen bu topuklarla geçmişten gelen ön yargılarımızın üzerine bir örtü çekip yeni bir gözle onlara bakabilecek miyiz?

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.