Kasabanın En Trend Hayvanları: İnekler

Kasabanın En Trend Hayvanları: İnekler


Yıl 1993. Tarantino henüz Pulp Fiction’ı yazmamış, Brad Pitt ise Jennifer Aniston’la bile tanışmamış. O yıl vizyona giren “True Romance” filmindeki Alabama, film boyunca giydiği çeşitli hayvan desenli parçalar ile adeta yeni bir akım başlatmak ister gibiydi. Leopar, yılan ve zebra baskılı kıyafetlerinin ardından inek desenli mini eteğiyle 74 model pembe bir Cadillac’ın yanında bekleyen bu kızla, inek deseni belki de ilk kez sahnedeydi. İşte o sahnenin yarattığı feminen ama sempatik hisler gösterdi ki, cow-print’ler yani inek desenleri, en az diğer vahşi hayvan desenleri kadar vurucu bir etki yaratabiliyor. O zamandan bu zamana 23 yıllık sessizliğin ardından cow print akımı sabırlı bekleyişinin meyvelerini artık toplamaya başlayacak gibi gözüküyor.

Pop alt kültüründen beslenen koleksiyonları ile tanınan Jeremy Scott, 2016 Kış sezonunda trendlere olan pervasız yaklaşımını ortaya koyarak inek desenini hem erkek hem de kadın kreasyonunda kullanmıştı. O dönemin öncü hareketi olan bu tercihin altında ise aslında siyasi bir neden yatıyordu: Amerikan başkanlık seçimleri. “Amerika’yı Tekrar Büyük Yap” mottosuna, kendi hüneriyle katkıda bulunan tasarımcı, şovunda Amerika’yı temsil eden denim ve cow-boy/girl detaylarına bolca yer verdi. Konunun subliminal alt yapısını bir kenara koyacak olursak, kabul etmek gerekir ki Scott, inek deseninin uysal doğası ile kendi tarzını kusursuzca birleştirerek canlı ve farklı bir görünümle dikkat çekmeyi başardı.

 Valentino 2016, Wanda Nylon 2017, Dsquared 2017, Balmain 2017

2017 yılında ise inek deseninin sıra dışı doğasına Balmain başta olmak üzere birçok ünlü moda evi katıldı. O yıl yükselişe geçen akımın ardında tüm hayvan desenlerinin tekrar popüler olması ve açıkçası bu benekli görünümün de yükselişten nasibini alması yatıyordu. Özellikle dış giyim parçalarında tercih edilen desen, soğuk kış aylarında yer yer Vahşi Batı rüzgarları estirmişti.

No.21, Victoria Beckham, No.21

Ve bu sene Afrika’nın tüm hayvanlarının desenlerini tüketen moda dünyası, gözlerini kendi hallerinde olan ineklere tekrar dikti. Alessandro Dell’Acqua’nın önderliğindeki No.21, besin zincirinde farklı yerlerde olan leopar ve ineklerin desenlerini bir arada kullandı. Victoria Beckham ise deseni, dış giyimin tahakkümünden çıkararak elbise, gömlek ve etekli görünümlere uyarladı.

Henüz mikro trend aşamasında olan bu desenler, farklı bir desen arayışında olanlar için iyi bir çıkış noktası oluşturuyor. Fakat pantolonda ve şalda kullanmadan önce bir kez daha düşünmek isteyebilirsiniz.

Kullanımı bir parça ustalık isteyen inek desenlerini, doğasında yer alan kasaba havası ile bütünleştirmek faydalı olacaktır. Eğer desene içiniz çoktan ısındıysa, western stilinin imzalarından olan denim pantolon, işlemeli kemer ve kovboy botları ile bu sezon dikkat çekici ve sıra dışı bir tarz oluşturmaya hazırsınız demektir!

Kasabanın En Trend Hayvanları: İnekler
Kasabanın En Trend Hayvanları: İnekler
Kasabanın En Trend Hayvanları: İnekler
Kasabanın En Trend Hayvanları: İnekler

Bu yazıya ilk yorumu siz yazın.